Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Basseinid ja veesilmad

Järjest sagedamini kuulub koduaia rajatiste hulka aiabassein või tiik. Tiigi ehitamisel tuleb lähtuda aia suurusest, maja ja kõrvalehitiste stiilist ning nende ehitamiseks kasutatud materjalidest. Väga oluline on hoolikalt läbi mõelda tulevase tiigi asukoht, kuju ja sügavus. Aiabasseini peaks paigaldama või ehitama poolvarjulisse kohta, eemale suurtest puudest, sest puujuured muudavad kaevamise raskeks ja võivad hiljem basseini kergitada. Samuti risustavad puudelt langevad lehed, okkad ja väikesed oksakesed vett ja tiigi puhastamine muutub igapäevaseks tegevuseks.

Koduaeda rajatakse aiabasseine kas tiigikilest või kasutatakse juba erineva suuruse ja kujuga valmispressitud plastikvanne. Mõlemal juhul on ettevalmistustööd sarnased. Alustada tuleb basseini asukoha maha märkimisest, seejärel kaevata auk, mis on rajatavast basseinist 10 cm sügavam ja laiem. Suure tiigi puhul tuleks kaldajoon planeerida lauge ja astmelisena, nii on taimedel rohkem kasvukohti, samuti peaks sügavus astmeliselt suurenema kaldalt keskosa suunas. Kaevatud august eemaldada põhjalikult kivid ja juured, laotada augu põhja ja äärtele geotekstiil  (juhul kui bassein tuleb kilest),  katta see ca 10 cm paksuse liivakihiga, tasandada, tallata. Seejärel asetada liivale plastikvann või basseinikile. Augu ja basseini vahe täita liivaga. Bassein täita ettevaatlikult veega. Basseini ümbrus kujundada maakivide, paekivide vms. sobiliku materjaliga. Suurte kilebasseinide kallastele asetatakse kive ka allapoole veepiiri. Kivid hoiavad kilet paremini paigal, samas on võimalik nende peale ja vahele asetada taimekorvidesse istutatud taimed. Madalatest tiikidest, mille vesi põhjani ära külmub, võetakse taimed talveks välja ja asetatakse hoiuruumi. Väga oluline on aiabasseinide puhtus. Lehed, prügi ja suurem rämps eemaldatakse kahvaga. Sogaseks muutunud vesi nõuab kogu basseini tühjendamist, pesemist ja uue veega täitmist.

Väga levinud on tänapäevases linnaaias terrassi sisse uputatud veeanumad, terrassi lähedusse rajatud purskkaevutünn või vulisev ojake. Võimalusi on mitmeid ja rajada võib väga isikupäraseid ja ainulaadseid vetemänge. Kellel endal fantaasiast või pealehakkamisest puudu jääb  peaks pöörduma asjatundjate poole.